Tisztelt Olvasó!
Mi a komposztálás?
A legrövidebben, de a legátfogóbban: „a körforgás része”. A mai világunkban az egyik legnépszerűbb téma a környezetvédelem. A teremtett világunk figyelmeztet és napirenden tartja nekünk ezt a kérdést, gondoljunk csak a környezeti változásokra: időjárási és földtani változásokra, az emberiség rájött, hogy tevékenységével „belenyúlt’’ a természet rendjébe és most megoldásokat keres jelentkező problémákra. A választott döntéshozók törvényeket hoznak, a társadalmi szervezetek össze fognak, akciókat tartanak. Vannak, akik másoktól várják a probléma megoldását. De hát, mit tehet az egyén? Ki-ki a maga szintjén mindenki hozzátehet a környezete jobbításáért, ezáltal a közérzete javításáért. S ezeknek a tevékenységeknek rengeteg módszere lehetséges (pl.: takarékosság, szelektív gyűjtés stb). A környezet tudatossághoz elhatározás szükséges. Elsősorban a gondolkodásunkban kell ezt meghozni. Ez követően jöhet a megvalósítás! A környezettudatos tevékenységek köréhez tartozik többek között a komposztálás is. Igaz, erre nem mindenkinek van lehetősége, mert nincsenek meg hozzá a feltételek, bár ma már itt is mindenre ajánlanak megoldást még a lakásban történő komposztálásra is. Ehhez viszont speciális feltételek kellenek és igen nagy odafigyelést és precizitást igényel, mert ha nem jól csinálják, akkor hamar elveheti az ember kedvét. Ez igaz a komposztálásról is általában, nem csak a lakásban. Sokszor találkozunk azzal a lenéző, lekicsinyítő véleményekkel, hogy ez egy nagyon egyszerű odafigyelést sem igénylő tevékenység, csak mindent egy kupacra vagy egy erre gyártott ládába vagy edénybe kell dobni, le kell csapni a tetejét és majd hamarosan kész komposztot kapunk. Ez túl egyszerű, hogy igaz legyen. Nem ilyen könnyű, de nem is nehéz, csak kell érteni kell hozzá, mint mindenhez az életben ehhez is tudásra van szükség. A tudás megszerzéséhez meg motivációra. Mi is így kezdtük 10 évvel ezelőtt. Főként az a kérdés foglalkoztatott, hogy ezt a számunkra csodálatos tevékenységet miért kevesen csinálják?! Arra következtetésre jutottunk, hogy a kíváncsiság még nem motiváció. Sok az ezzel kapcsolatban megjelenő tévesztő információ. Volt olyan felhívás nem oly rég, hogy aki teheti kezdjen el komposztálni, mindegy hogyan csak kezdje el…
No, itt a gond. A fő gond: ha nincs hozzá tudás, akkor ne kezdje el, mert nem biztos, hogy sikerülni fog, és ha nem fog akkor elmegy a kedve, abba hagyja és ami a legrosszabb: ezt elmondja majd barátainak, ismerőseinek, s ők ezt a történetet hallgatva már el sem kezdik, megsem próbálják, ezáltal nem tud elterjedni, vonzóbb „divatos” tevékenységgé válni. Aki viszont környezettudatosan, jól végzi a komposztálást ő tőle „ellesik” a tudást, fortélyokat és a környezetében is egyre többen fogják művelni. Mi tudunk ilyen példákat. Ezért is választottuk a fő szlogenünkké: „KOMPOSZTÁLNI JÓ(L)!” Egy a lényeg: csak jól érdemes csinálni, mert a helytelenül végzett munka sok bosszúságot tud okozni. Mi a 10 év alatt igen sok megfigyelésre, tapasztalatra tettünk szert. Többféle módszert kipróbáltunk sokat kísérleteztünk mire rá jöttünk az általunk kifejlesztett technológiára, amit: „COMPASTOR® technológiának” neveztünk el. Hobbi tevékenyégként indult, a motiváció is megvolt: valami hasznosat akartunk kezdeni a keletkező zöld-és szerves hulladékkal… Ma már elmondhatjuk, hogy akár egy város közterületén keletkező zöld- és szerves hulladékát is feltudjuk dolgozni, le tudjuk komposztálni ezáltal a lenyírt fű, a lehullott lomb, falevelek, az elvirágzott egynyári növények nem a hulladék lerakóba végzik- vagy ami a legrosszabb: égetésre kerülni- hanem újra hasznosulnak kiváló minőségű komposzt formájában, amit aztán újra fel lehet használni, ültetésre, talaj javítására, tápanyag utánpótlására, tehát „vissza tesszük” a körforgásba. Ez egy szép tevékenység! Mindent vissza a helyére, így tanultuk még gyerekkorunkban, amikor a játékainkat is vissza kellett tenni a helyére. A szakirodalom szerint többféle módszerrel lehet komposztálni. Mi a vermikomposztáláshoz nagyon hasonlító módszert dolgoztunk ki, amiben csak természetes megoldásokat koncentrálunk és kombinálunk a természet segítségével. Minden esetben komposztoltó anyagot alkalmazunk. Az általunk kifejlesztett COMPASTOR® komposztoltó a komposzthalom élesztője, életre keltője, ez biztosítja az eredményes és sikeres,
viszonylag gyors komposztálást. Ez egy zöld-technológia, vegyszereket nem tartalmaz. Komposztálhatunk az erre a célra készült komposztládákban, komposztedényekben illetve- s, mi ezt ajánljuk- ott ahol lehetséges komposztprizmában. Ez a komposztálási forma biztosíja a legjobban a komposztáláshoz szükséges feltételek megteremtését.
A komposztálás a mi technológiánk szerint a zöld-és szerves hulladékok biológiai feldolgozása, ezáltal új termékeket állítunk elő, amelyeket a természet körforgásába visszahelyezve hasznosítunk. Mindenkinek a körülményei döntik el, hogy melyik komposztálási megoldást választja. Mostanra eljutottunk odáig, hogyha megvan a motiváció- „tenni a környezetünkért” megvan a tudás- nem kell hozzá főiskolai végzettség… Megvan a komposztáláshoz a megfelelő környezet, hely. Megvan a döntés, hogy komposztálóedényben vagy prizmába téve végezzük a tevékenységet és összegyűjtöttük az „induló” komposztálni való zöld- és szerves hulladékokat. Akkor talán el is kezdhetjük ezt az izgalmas vállalkozást, hogy hulladékból, vagyis nekünk már a zöld javakból- új, hasznosítható termékeket állítunk elő.
Hogyan?
Azt a következő részben írom meg. Addig is jó felkészülést hozzá!
Leave a reply