Zöldhulladékban mint speciális környezetben tenyésztett giliszta alfaj.
Ez a giliszta közepesen hosszú, pirosas, és nyugalmi állapotban kicsit tömzsinek tűnik. Nagytestű, 0.3-1,5 gramm nagyságú.
A giliszta a hámján és a bélrendszerében termeli azokat a baktériumokat, amelyek a leghasznosabb munkát végzik a komposztálás során. Ezeket a baktériumokat a komposztoltás során a giliszták juttatják el a komposztálandó anyagokhoz. Ezért fontos a giliszták mennyisége a komposztoltásnál, mivel a giliszták száma meghatározza a kedvező baktériumok kiindulási arányát. A giliszták által termelt gilisztahumusz a létező legjobb tápanyag a növények számára. A komposzt-giliszta állandóan dolgozik, télen-nyáron, naponta a testsúlyának megfelelő humuszt állít elő.
A gilisztákat a komposztkészítésen kívül fel lehet használni madarak etetésére, illetve kifejezetten alkalmasak horgászgilisztának is, mivel a víz alatt oxigénmentes környezetben sokáig életben maradnak és mozgékonyak, ami kedvező a horgászat során.
Ágnes Ajao –
Tisztel Compastor!
Alkalmas ez a gilisztafaj beltéri gilisztakomposztálóhoz?
Köszönöm!
compastor-admin –
Tisztelt Ágnes! Igen, alkalmas beltéri illetve kültéri gilisztakomposztálóhoz egyaránt!
Márton –
Ez tulajdonképpen trágyagiliszta (Eisenia foetida) ? Vagy ha nem akkor mien fajta?
compastor-admin –
Kedves Márton! Ennek a speciális, általunk kitenyésztett giliszta alfajnak a neve: Dendrobaena veneta varietas Compastor giliszta
Attila –
Szeretném megkérdezni, hogy 2 éve felhalmozott kb. 1- 1,5 m3 vágott fű komposztálásához mennyi gilisztára van szükség és az kb. mennyi idő alatt végzik el a giliszták. A komposztálás után, hogyan tudom gilisztákat elkülöníteni, hogy a komposztált földet, fel tudjam használni.
compastor-admin –
Kedves Attila! 1-2 zsák komposztoltóra lenne szükség, viszont érdemes a fűnyírást mással is keverni, mert minél több zöldet komposztálunk annál értékesebb lesz a komposztunk! A fűnyírással vigyázni kell, mert hőszakaszon megy keresztül, így érdemes a lenyírt fűvet pihentetni 3-4 napig a komposztáló mellett, majd utána mehet a komposztálóra. A komposzthalmot minimum hetente locsolni kell, de ez az időjárástól is függ, mivel ha nem érkezik csapadék a területre, akkor viszont 3-4 naponta érdemes meglocsolni! Nagyjából 6-9 hónap alatt már kész komposztot kapunk! A komposztálás után rostálással tudja elkülöníteni a gilisztákat!
Üdvözlettel: Compastor
Attila –
Kedves Compastor, Mennyi doboz giliszta kell ehhez és postán küldve hány napig maradnak életben?
compastor-admin –
Kedves Attila! Legalább 50-60 doboz giliszta kellene hozzá, hogy gyorsan és megfelelően komposztáljanak a giliszták. A giliszták 1-2 hétig biztos hogy életben vannak a postán, de ez függ, hogy milyen körülmények között van a posta raktárában, mivel egy kis dobozban van 18-20 darab giliszta, ellentétben a zsákos kiszerelésben, ahol jobban kapnak levegőt a giliszták mint egy tégelyben. Általában 2-3 munkanap alatt oda ér a csomagja Önhöz!
Üdvözlettel: Compastor
Attila –
Kedves Compastor, Ha rendelek 1 zsák komposztoltórt és 30 doboz gilisztát rendelek (jobban megnéztem nincs 1 m3 a fű) akkor mit csináljak, mivel már kb. 2 éve gyűjtöm a füvet egy kupacba. Össze kell kevernem a gilisztákat és a komposztoltórt a gilisztát és a füvet?
compastor-admin –
Kedves Attila! Érdemes a fűnyírást összekeverni más zöld”hulladékkal” pl: konyhai- és kerti zöld”hulladékkal” vagy papír alapú anyagokkal, miután ez kész, mehet bele a komposztoltó és a dobozos giliszta. Érdemes egy sávot húzni középre, vagy egy lyukat középre amibe kényelmesen belefér az oltóanyag, majd visszatakarni. Ezután már csak meg kell locsolni és hagyni hogy az oltó tegye a dolgát. A tetejét takarni kellene egy raschel-hálóval a madárvédelem miatt.
Üdvözlettel: Compastor
Zoltán –
Tisztel Compastor!
Urbalive beltéri komposztálóhoz szeretnék gilisztát. Hány dobozzal rendeljek?
https://cdn.shopify.com/s/files/1/0521/5082/9241/products/gardino-otthon-es-konyha-urbalive-belteri-komposztalo-29654038184121_1024x.jpg?v=1628342630
compastor-admin –
Kedves Zoltán!
Indulásnak szerintem 10 dobozzal nyugodtan tehet bele, de akár 15 doboz is kényelmesen elfér a komposztálóban, csak legyen mit enni nekik, illetve a levegőt biztosítani kell nekik.
Üdvözlettel: Compastor
Lóri –
Kedves Compastor!
Ha több dobozzal rendelnék Önöktől gilit, egy dobozban, vagy vászonzákban is fel tudják adni öket?
Sajnálnám a rengeteg műanyag dobozt..
Köszönöm
compastor-admin –
Kedves Lóri!
Egy dobozba sajnos nem fér bele a rendelése, zsákban feltudjuk adni! Viszont csak pp zsákban tudjuk feladni, mivel az jól szellőzik, és a gilisztáknak szükségük van levegőre!
Üdvözlettel: Compastor
Lóri –
Kedves Compastor!
Nagyon köszönöm, megjöttek a giliszták! Nagyon helyesek (ha lehet ilyet mondani), és szuperül megtalálták a helyüket a komposztládában, szépen esznek is 🙂
Viszont sajnos egy olyan tapasztalásom van, amire előzetesen nem gondoltam és szeretném a tanácsukat kérni! Ugye beltérben szerettem volna elkezdeni a gilikkel együtt dolgozni, hogy a zöldhulladékunkat tudjuk csökkenteni. És azt vettem észre, hogy a gilikkel együtt, gondolom természetes módon, apró, milliméteres nagyságú, barnás, gyors élőlények is érkeztek a komposztálóba. Gondolom atkákról van szó, amikről azt olvastam, hogy alapvetően nem jelentenek problémát. Azonban egy hét alatt meglehetősen sokan lettek. Most, hogy újra enni adtam a giliknek ezer felé futottak 😀
Szeretném a tanácsukat kérni, hogy valóban atkákról lehet-e szó, illetve, hogy beltérben nem okozhatnak-e problémát? Annál is inkább mert van egy törpenyuszink, aki ugyan nem tud a komposztáló közelébe menni, de egy légtérben, pár méterre van tőle.
Előre is nagyon köszönöm a tanácsukat!
Tisztelettel,
Lóri
compastor-admin –
Kedves Lóri!
Köszönjük szépen a véleményét!
Igen több, mint valószínű, hogy atkák mentek a gilisztákkal együtt!
Az atkák a környezet élő és holt szerves anyag készletének legváltozatosabb hasznosítói. Igen apró, 0,1- 2 mm testhosszúságú állatok, életmódjuk változatos, forma- és fajgazdagságban kirívó csoport. Az atkák a talajban élnek tömegesen, azonban számtalan fajuk a legváltozatosabb helyeken található meg: szerves törmelékekben, a földön mohák és kövek között, fák kérge alatt, száraz és nedves helyeken, vízben, levegőben egyaránt. A komposzthalomban szorgosan rágnak és emésztenek.
Tehát semmigond nincs azzal, hogy az atkák a komposztálóban vannak, hasznosak Ők is!
Viszont hogy okozhat-e problémát a törpenyuszinak, azt sajnos nem tudjuk 100%-ra garantálni, hogy lesz-e baja tőlük vagy sem. De utána járunk, és ha tudunk valami megoldást vagy választ, akkor jelezni fogjuk Önnek!
Üdvözlettel: Compastor
Attila –
Üdvözlöm!
Ha jól gondolom a giliszták betelepítésük után elszaporodhatnak, ha jól érzik magukat. Azt, hogy jobban elszaporodjanak mit tudok tenni? Illetve Ön mit javasol, mert sokan átrostálják a komposztot, de így szerintem sok giliszta elpusztulhat! Pedig gondolom a veteményesben is a növények között hasznosak.
Köszönöm.
compastor-admin –
Kedves Attila!
Hogy jobban elszaporodjanak az kizárólag a megfelelő környezeten múlik. Tehát ez függ, hogy milyen a közeg nedvességtartalma, kap-e elegendő oxigént a komposztáló, milyen a C/N arány, tud-e távozni a felesleges csapadék, komposztlé. Rostálásnál érdemes figyelni, hogy ne csak a giliszták maradjanak a rostán, tehát ne rostáljuk őket túl, mivel nagyon érzékeny a bőrük ezáltal sérülékenyek! Szabad rostálni őket, de megfelelő körültekintéssel! A giliszták mindenhol hasznos állatok, ezért fontos hogy mindenhol megtalálhatóak (föld) legyenek a jövőben!
Üdvözlettel: Compastor
Attila –
Köszönöm előző válaszát! Egy kérdésem lenne még, hogy a szállítás, hogyan történik a megrendeléstől számítva? Mivel nyaraló területen telepíteném be a gilisztákat, így a kiszállítás napján nem biztos, hogy egyből a helyükre tudom tenni? Meddig életképesek ebben a kis dobozban? Köszönöm!
Attila –
Illetve lenne még egy kérdésem, hogy jelenleg nagy részben csak száraz levelem lenne a komposztba (persze belocsolom majd), az se gond a gilisztáknak? Elégséges nekik? Vagy próbáljak meg majd frissebb „eleséget” találni nekik és azt is belekeverni? Illetve dió levelet mennyire kedvelik? Köszönöm!
Barna Sándor –
Tisztelt Compastor mivel februárt írunk előfordulhat akár mínusz 10 C fok is A giliszták hogy bírják a hideg? Egy 60 literes műanyag hordóban szeretném próbakép kipróbálni a módszert. gilisztára Mennyi gilisztára van szükségem? AZ oltó legkisebb 1 kg- mos Gondolom nem kell mindet felhasználnom..
compastor-admin –
Kedves Barna Sándor!
A komposztálást célszerű, akkor elkezdeni, ha már nincsenek nagy mínuszok! Tehát érdemes tavasszal elkezdeni. A giliszták, akkor bírják a nagy hideget, ha már legalább ősszel elkezdtük a komposztálást, és vissza tudnak húzódni arra a helyre, ahol képesek kibírni a nagy mínuszokat! 60 litereshez elegendő a 15 literes oltót felhasználni, amiben garantáltan fél kilogramm komposztgiliszta található a megfelelő komposztáláshoz!
Üdvözlettel: Compastor
Hocz István –
Jó napot kívánok személyesen is átvehető Mosonmagyaróvár ?
compastor-admin –
Kedves Hocz István!
Természetesen Mosonmagyaróváron is átvehető, azonban telefonos vagy e-mail-es egyeztetés szükséges a megrendelni kívánt termékekről!
Üdvözlettel: Compastor
Kis Katalin –
Tisztelt Conpastor!
Érdeklődni szeretnék hogy például 1 doboz giliszta mennyi idő alatt hoz új egyedeket és mennyit?
Mikor érik el a kifejlett méretet?
Válaszát előre is köszönöm!
compastor-admin –
Tisztelt Kis Katalin!
Ez függ a körülményektől is, de ha minden optimális, akkor 2 havonta hoz új egyedeket nagyjából 3-6 kis giliszta lesz egy kokonból.
Általában 1-2 hónap alatt éri el a kifejlett méretet, de ez is sok mindentől függ.
Üdvözlettel,
Compastor
Annie –
Kedves Compastor!
Nekem kb 650 g gilisztára lenne szükségem. Ehhez hány dobozzal kellene rendeljek?
compastor-admin –
Kedves Annie!
Egy dobozban a gilisztáink általában 10-15 grammot tesznek ki, tehát akkor Önnek nagyjából 45-60 doboz gilisztára van szüksége. De ha Önnek fontos a giliszta súlya, akkor ki tudjuk mérni, és egy zsákban eltudjuk küldeni Önnek!
Üdvözlettel,
Compastor csapat